Generał Kukuła na Poligonie

Mieliśmy pełną świadomość rzeczywistych intencji Federacji Rosyjskiej. Od pewnego momentu nie zadawaliśmy sobie pytania, czy Rosja zaatakuje, tylko kiedy – powiedział PAP dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła. Dlatego m.in. rozbudowywane zostały siły zbrojne, zwiększono liczbę ćwiczeń i powołano do życia Wojska Obrony Terytorialnej

Wojsko Polskie zawsze jest gotowe, aby bronić granic państwa, ale to nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej przygotowywane i że nie może dysponować jeszcze skuteczniejszymi systemami uzbrojenia” – podkreślił generał Kukuła, który w piątek obserwował na poligonie w Nowej Dębie szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy.

W ćwiczeniach udział wzięły pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej i 82. Dywizji Powietrznodesantowej (USA) przy wsparciu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Mieliśmy pełną świadomość rzeczywistych intencji Federacji Rosyjskiej. Od pewnego momentu nie zadawaliśmy sobie pytania czy Rosja zaatakuje, tylko kiedy. Stąd mające miejsce w ostatnich latach działania związane z przyśpieszoną rozbudową sił zbrojnych, modernizacją, duża intensywność ćwiczeń, szkoleń w tym chociażby powołanie do życia Wojsk Obrony Terytorialnej czy też 18. Dywizji Zmechanizowanej” – wyjaśnił.
Dodał, że działania wojenne na terenie Ukrainy są również weryfikatorem przyjętych w Polsce założeń związanych z rozwijaniem nowych struktur wojskowych czy też zakupów systemów uzbrojenia, które zostaną wykorzystane do obrony Polski.

Warto zwrócić uwagę jaką rolę odgrywają ukraińskie Wojska Obrony Terytorialnej w obronie Ukrainy. W Polsce znaczenie i potencjał tych sił poznaliśmy już w operacjach przeciwkryzysowych oraz obronie granicy polsko- białoruskiej. Ten pomysł – tak mocno krytykowany – bardzo szybko zmierzył się ze współczesnymi zagrożeniami bezpieczeństwa i dowiódł że jest pomysłem właściwym” – podkreślił.
Niektórzy eksperci i byli wojskowi podobnej krytyce poddawali chociażby powołanie 18 Dywizji Zmechanizowanej czy zakup samolotów F-35. Życie bezlitośnie zweryfikowało tę krytykę” – ocenił.
Według Kukuły, piątkowe ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie są kolejnym dowodem, że żołnierze są coraz lepiej przygotowani do prowadzenia walki w ramach operacji połączonych.

Od początku budowy WOT zaszywaliśmy w DNA formacji zdolność nie tylko do synchronicznego łączenia wysiłku w ramach jednej operacji wojskowej z żołnierzami innych Rodzajów Sił Zbrojnych ale również innych formacji i struktur państwa. Ta zdolność jest konieczna do zwycięstwa. Jestem zadowolony z obserwowanych działań moich żołnierzy i w pewnym sensie już dzisiaj mam poczucie spełnionej misji. Z drugiej strony z pokorą przekładam wnioski z obrony Ukrainy na nasze potrzeby w zakresie dalszego rozwijania kompetencji i wyposażania żołnierzy w kolejne skuteczne systemy uzbrojenia” – stwierdził dowódca WOT.
Dodał też, że „w armii Federacji Rosyjskiej dopuszczającej się zbrodni wojennych następuje nieodwracalna erozja morale, a w konsekwencji pogłębiające się utrata zdolności bojowych„.
Obserwuję co robią ludności cywilnej ci, którzy uważają się za żołnierzy i z mojej perspektywy oni żołnierzami już nie są” – podsumował gen. Wiesław Kukuła.
Źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *