24 czerwca na terenie 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji osiągnięcia 10 000 godzin nalotu przez samoloty szkolno-treningowe M-346 „Bielik”. Wydarzenie to było zwieńczeniem pięciu lat intensywnych prac nad wdrożeniem najnowocześniejszego systemu szkolenia lotniczego Advanced Jet Trainer (AJT).

Pokaz możliwości „Bielika” i podziękowania

Głównym punktem uroczystości był pokaz możliwości samolotu M-346 „Bielik” w wykonaniu M-346 Demo Team. Po wylądowaniu maszyny, żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej oddali salut wodny. Wydarzenie było również okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w osiągnięcie tego imponującego wyniku.

Inwestycje i rozwój infrastruktury

Wdrożenie programu AJT wiązało się z szeregiem inwestycji na dęblińskim lotnisku. Zbudowano m.in. wojskowy port lotniczy, hangar, budynek WSP oraz Ośrodek Szkolenia Symulatorowego. Dzięki tym inwestycjom infrastruktura lotniska 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego prezentuje obecnie najwyższy poziom w polskich Siłach Powietrznych.

Pełna eskadra „Bielików”

Pierwsze osiem sztuk M-346 zostało dostarczonych do Dęblina w 2017 roku. Obecnie flota liczy już 16 egzemplarzy, co stanowi pełną eskadrę. Od 2019 roku „Bieliki” stanowią podstawę szkolenia zaawansowanego dla pilotów wojskowych.

Certyfikacja US Air Force i sukcesy zespołu pokazowego

W 2021 roku 41 Baza Lotnictwa Szkolnego otrzymała certyfikat US Air Force, umożliwiający absolwentom kursu M-346 bezpośrednie szkolenie na samolotach F-16 i F-35. W ubiegłym roku powstał również zespół pokazowy „M-346 Demo Team”, który reprezentuje Dęblin na pokazach lotniczych w kraju i za granicą.

Modernizacja Sił Powietrznych

Program i eksploatacja samolotu M-346 „Bielik” są kluczowymi elementami modernizacji Sił Powietrznych. Dzięki nim piloci mają możliwość szkolenia na najwyższym poziomie, co przekłada się na bezpieczeństwo i efektywność funkcjonowania Sił Zbrojnych RP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *