Czołgi K2 i armatohaubice Krab:

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Sebastian Chwałek, oficjalnie potwierdził lokalizację produkcji czołgów K2 oraz dodatkowej linii produkcyjnej armatohaubic Krab. Nowe wyzwania czekają na gliwicki Bumar i poznańskie WZM.

Dlaczego Poznań i Śląsk?

Z analizy wypowiedzi prezesa Chwałka wynika, że istnieją dwa główne ośrodki specjalizujące się w obsłudze i serwisie czołgów: Śląsk – Bumar Łabędy oraz Poznańskie Zakłady Motoryzacyjne. Te ośrodki współpracują nad rozwiązaniami dla czołgu Leoparda i przygotowują się do absorpcji serwisu Abramsów. Wydaje się więc, że lokalizacja w Poznaniu jest najbardziej strategiczna dla produkcji czołgów, podczas gdy Śląsk stanie się głównym ośrodkiem dla produkcji armatohaubic.

Kwestie bezpieczeństwa

Argumentacja dotycząca bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę w decyzjach produkcyjnych. Jak zaznaczył prezes Chwałek, przeniesienie produkcji sprzętu dalej od linii Wisły, ze względu na potencjalne zagrożenia, jest priorytetem. Istnieje świadomość, że lokalizacja zakładów Stalowej Woli jest niebezpiecznie bliska potencjalnym obszarom konfliktu.

Współpraca z Hyundai Rotem

Umowa z koncernem Hyundai Rotem dotyczy dostawy do 1000 czołgów K2/K2PL. Z kolei czołgi w wersji K2PL, które będą produkowane w kraju od 2026 roku, nie będą miały istotnych zmian konstrukcyjnych w porównaniu z wersją koreańską. Ich produkcja ma na celu wsparcie dwóch ośrodków produkcyjnych w różnych obszarach geograficznych.

Haubice samobieżne

Druga umowa z Hanwha Defense obejmuje dostawę 212 haubic samobieżnych K9A1. Te haubice zostaną wyposażone w polskie środki łączności oraz zintegrowane z systemem kierowania ogniem Topaz.

Krab: Polski sukces w obronie

Armatohaubica Krab, której producentem jest Huta Stalowa Wola, jest kluczową częścią strategii obronnej Polski. Dzięki licencji na południowokoreańskie podwozie K9, Krab stał się nowoczesnym i efektywnym narzędziem na polu walki, zdolnym do prowadzenia ognia na duże odległości z krótkim czasem reakcji.

Decyzje w zakresie produkcji sprzętu obronnego są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Wybór Poznania i Śląska jako głównych ośrodków produkcyjnych odzwierciedla zarówno ekspertyzę tych regionów, jak i strategiczne podejście do kwestii obronności. Współpraca z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Hyundai Rotem i Hanwha Defense, wskazuje na globalne ambicje Polski w dziedzinie obronności.

Fot. Hyundai Rotem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *