Na zaproszenie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez dwa dni w Białymstoku gościli brytyjscy żołnierze z Pułku Lekkiej Piechoty „The Light Dragoons”. Brytyjczycy od kwietnia br. pełnią służbę w Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Celem wizyty było zapoczątkowanie współpracy z kolejną, po Amerykańskiej, grupą wojsk NATO stacjonujących w północno-wschodniej Polsce.

Z punktu widzenia WOT nauka międzynarodowego współdziałania jest dlatego ważna, że w potencjalnym konflikcie Terytorialsi mogą odpowiadać za ich wprowadzenie wojsk sojuszniczych do swojego rejonu odpowiedzialności. W trakcie ostatnich zajęć zgrywających BULL RUN-12 ten właśnie element na Suwalszczyźnie ćwiczyli żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty. Warto zaznaczyć, że wdrażany obecnie do 1PBOT karabinek GROT, który umożliwia stosowanie magazynków zgodnych ze standardem STANAG (w tym np. od brytyjskich karabinków SA-80 czy amerykańskich M4).

Fot. WOT07

Podczas wspólnych warsztatów polscy i brytyjscy żołnierze wymieniali doświadczenia z obszarów m.in. łączności, bezzałogowych statków powietrznych oraz Counter-IED (przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych).

Wizyta była też okazją do zwiedzania Muzeum Wojska w Białymstoku oraz rozegrania meczu piłki nożnej. Dragoni wzięli też udział w obchodach 76. rocznicy wybuchu akcji „Burza”.

W piątek reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięła udział w półmaratonie w Bemowie Piskim, którego organizatorem był pułk „The Light Dragoons”.

Na zaproszenie Dragonów już w przyszłym tygodniu grupa żołnierzy 1PBOT będzie uczestniczyć we wspólnych zajęciach praktycznych.

Państwem ramowym eFP w Polsce (enhanced Forward Presence – Wzmocniona Wysunięta Obecność) są Stany Zjednoczone. Poza Amerykanami w Bemowie Piskim stacjonują także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Źródło: InfoWire.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *