W dniu 8 lipca br., Agencja Uzbrojenia zawarła umowę z konsorcjum firm pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola S.A. na dostawę 58 kołowych transporterów opancerzonych (KTO) ROSOMAK. Pojazdy zostaną wyposażone w nowoczesne, zdalnie sterowane systemy wieżowe ZSSW-30 oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Wartość kontraktu to imponujące 2,6 mld złotych brutto, a dostawy zaplanowano na lata 2026-2027.

Innowacyjne ZSSW-30 dla zwiększenia siły ognia

System wieżowy ZSSW-30 to efekt pracy rozwojowej podjętej przez Hutę Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics S.A. na zlecenie Inspektoratu Uzbrojenia. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie możliwości bojowych Rosomaków poprzez precyzyjne zwalczanie celów opancerzonych, obiektów i umocnień przeciwnika, a także zapewnienie wsparcia ogniowego pododdziałom. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwiają działanie o każdej porze doby i w trudnych warunkach atmosferycznych, a konstrukcja pojazdu jest przystosowana do funkcjonowania w różnych strefach klimatycznych.

Potężne uzbrojenie dla skutecznego rażenia celów

Głównym orężem KTO ROSOMAK ze ZSSW-30 jest armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, zdolna do prowadzenia ognia automatycznego i półautomatycznego z użyciem pięciu typów amunicji, w tym programowalnej. Dodatkowo, pojazd wyposażono w sprzężony z armatą karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie można ładować zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz pojazdu.

Zaawansowane systemy dowodzenia i kierowania ogniem

Dowódca i operator uzbrojenia mają do dyspozycji niezależne systemy obserwacji, wykrywania, rozpoznawania i śledzenia celów lądowych oraz powietrznych, wspierane funkcją autotrackera. Tryb „hunter-killer” umożliwia dowódcy lokalizację i identyfikację celu, a następnie przekazanie go operatorowi uzbrojenia w celu namierzenia i zniszczenia.

Wzmocnienie potencjału Wojska Polskiego

Nowe Rosomaki ze zdalnie sterowanymi wieżami ZSSW-30 znacząco zwiększą siłę ognia i możliwości bojowe Wojska Polskiego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, pojazdy te będą stanowić istotny element modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *