12 marca, czyli w 23. rocznicę wstąpienia Polski do NATO – 77 rekrutów rozpoczęło kolejne w tym roku szkolenie do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie dzieli się na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównywacze. Odbywać się będzie w rejonie odpowiedzialności 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Przysięga wojskowa zaplanowana jest na 22 maja.
Zaraz po przekroczeniu bram koszarów w Jarosławiu, kandydaci zostali skierowani do punków komisji kwalifikacyjnej w celu dokonania formalności ewidencyjnych. Następnie zostali umundurowani i wyekwipowani po czym udali się na test sprawności fizycznej. Na koniec wszyscy zostali przetransportowani do koszar w Dębicy.
Niedziela dla przyszłych terytorialsów rozpoczęła się od wczesnej pobudki i czynności porannych. Po śniadaniu rekruci uczestniczyli w zajęciach budowy i obsługi broni, czyli atrybutu każdego żołnierza. Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą na placu ćwiczeń 33. Bataliony Lekkiej Piechoty.
– Decyzja o założeniu munduru w tym niebezpiecznym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo oraz ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment, by wykonać pierwszy krok w dorosłość. W czasie szkolenia kierujemy się zasadą „minimum teorii, maksimum praktyki” – powiedział kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 PBOT.
W czasie szkolenia, instruktorzy kładą największy nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Kandydaci będą wykonywać strzelanie z karabinka „GROT” na strzelnicy kontenerowej w Rzeszowie i obiektach garnizonowych. Ochotnicy w czasie zajęć taktycznych otrzymają wiedzę na temat pola walki. Na koniec przygotowano egzamin końcowy zwany „pętlą taktyczną”. Każdy przyszły Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie na mapie.
Chcesz dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej?
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia. W tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000 żołnierzy, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą. Zachęcamy też do kontaktu z naszą rekrutacyjną infolinią: 800-696-077.
Źródło: Nowiny24
Fot: DWOT