13.05.2019 - Torun 8KPBOT Przysiega Fot. DWOT

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie prawie 500 ochotników, którzy wypowiedzą uroczyste słowa roty. Przysięgi odbędą się aż w siedmiu lokalizacjach: Białymstoku, Lublinie, Słupsku, Żaganiu, Ciechanowie, Morągu i Skwierzynie. Z uwagi na stan epidemii uroczystość odbędzie się w zaostrzonym reżimie sanitarnym z ograniczoną liczbą gości.

17 lipca 2020 r.

BIAŁYSTOK

Jutro na terenie jednostki wojskowej w Białymstoku, odbędzie się druga w 2020 roku przysięga wojskowa w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00. Przysięgę złoży ponad 80 ochotników niemal ze wszystkich powiatów województwa podlaskiego. Wśród kandydatów są m.in. doktorant nauk z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, student medycyny, dwaj bracia oraz trener boksu. Średnia wieku kandydatów wynosi 25 lat. Wśród przysięgających 17% to kobiety. Z uwagi na ograniczenia sanitarne przysięga odbędzie się bez uczestnictwa rodzin żołnierzy. W związku z tym dowództwo brygady zapewni transmisję online uroczystości na kanale YouTube WOT.

Link do transmisji: https://youtu.be/_lgk4hvJf2A

18 lipca 2020 r.

LUBLIN

W sobotę o godz. 11.00 na kompleksie koszarowym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie 49 ochotników złoży przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z uwagi na stan epidemii uroczystość odbędzie się w zaostrzonym reżimie sanitarnym z ograniczoną liczbą gości. To będzie 25 przysięga w historii lubelskiej brygady OT. Wśród ochotników są uczniowie ostatnich klas techników, studenci, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zawodowi kierowcy, nauczyciele, a także ratownik wodny, inżynier telekomunikacji, pracownik socjalny.

SŁUPSK

W najbliższą sobotę, 18 lipca o godzinie 10:00 na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbędzie się przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Słowa roty przysięgi wypowie 57 ochotników, którzy dwa tygodnie temu zostali wcieleni w szeregi gdańskiej brygady i ukończyli wyczerpujące 16-dniowe szkolenie podstawowe. Sobotnia uroczystość jest pierwszą po tym jak pandemia koronawirusa przerwała standardowy, szkoleniowy tryb funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi, którzy już niebawem wypowiedzą słowa roty przysięgi to mieszkańcy pochodzący z obszaru całego województwa pomorskiego. Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska czy Kościerzyny.

ŻAGAŃ

Przysięga ochotników z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędzie się 18 lipca o godz. 11.00 na terenie ośrodka poligonowego Karliki w Żaganiu. Uroczystość przysięgi poprzedzi msza święta o godz. 9:00 w parafii wojskowej Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego w Żaganiu. Przysięgać będzie 116 Terytorialsów, którzy ukończyli 16 dniowe szkolenie podstawowe. Wśród nich są m.in. ojciec i syn oraz nauczyciele którzy postanowili spędzić wakacyjny czas w szeregach WOT. Przysięga będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube WOT.

Link do transmisji online: https://youtu.be/MlCIFAb54fs

CIECHANÓW

W sobotę o godzinie 10:00 rozpocznie się druga w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Ciechanowie słowa roty przysięgi wypowie 40 osób, w tym 10 kobiet. Są to głównie ludzie młodzi, blisko połowa z nich to osoby poniżej 30 roku życia. Nowi Terytorialsi rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem szkoleniem podstawowym. Przez 16 dni odbywali zajęcia na placu ćwiczeń taktycznych Targonie oraz na strzelnicy Aquilla w Czarnotach. Terytorialną Służbę Wojskową będą pełnić w pododdziałach w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu. Kolejne powołanie nowych ochotników do mazowieckich terytorialsów odbędzie się 22 sierpnia. Transmisję przysięgi można będzie obejrzeć na kanale YouTube WOT.

Link do transmisji online: https://youtu.be/FCNZefyDk9c

19 lipca

MORĄG

Przyjęcie ochotników do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się 4 lipca i zakończy uroczystą przysięga wojskową 19 lipca o godz. 10:00 na terenie Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu. Wśród 44 przysięgających Terytorialsów znajduje się m.in. kierowca ciężarówki, instruktor fitness, przedstawiciel farmaceutyczny, mechanik oraz mistrz produkcji. Przysięga wojskowa zapoczątkuje trzyletni cykl szkoleń: indywidualnych, specjalistycznych oraz zintegrowanych. Uroczystość będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube WOT.

Link do transmisji online: https://youtu.be/dTvROAHQJsY

SKWIERZYNA

W najbliższą niedzielę o godzinie 11:00 niemal 75 ochotników stanie do przysięgi wojskowej w 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na terenie koszar w Skwierzynie, gdzie stacjonuje 151 batalion lekkiej piechoty. To będzie pierwsza przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT po długiej przerwie, związanej z walką z koronawirusem.

Źródło & FOT. : WOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *