MON planuje zwiększenie liczby miejsc dla kandydatów na żołnierzy zawodowych na uczelniach wojskowych na nadchodzący rok akademicki 2024/25. Zgodnie z opublikowanym przez RCL projektem rozporządzenia, limity przyjęć wynoszą łącznie 2483 miejsc w czterech szkołach wyższych resortu obrony.

Najwięcej miejsc przewiduje się dla Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która ma ich łącznie 1068, co oznacza wzrost o 50 miejsc w porównaniu do roku akademickiego 2023/24. Najbardziej pożądane kierunki to elektronika i telekomunikacja z 258 miejscami, a także lotnictwo i kosmonautyka oraz mechatronika z 152 miejscami każdy.

Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu będzie mogła przyjąć 890 kandydatów na przyszły rok akademicki. Najwięcej, bo aż 747 miejsc, przewidziano dla kierunku dowodzenia. Wspomnijmy, że w tym roku limit wynosił 596 miejsc. Dodatkowe 200 miejsc jest dostępnych w Kolegium Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wojskowa Akademia Lotnicza ma zaplanowane 350 miejsc dla przyszłych podchorążych, co oznacza wzrost o 50 miejsc w porównaniu do roku akademickiego 2023/24.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zachowuje taki sam limit jak w bieżącym roku akademickim, oferując 175 miejsc dla przyszłych kandydatów.

Zwiększenie liczby miejsc na uczelniach wojskowych to odpowiedź na rosnące zainteresowanie młodych ludzi karierą w wojsku oraz potrzebę wzmocnienia kadry żołnierskiej w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej w regionie.

Fot. Wojskowa Akademia Techniczna/Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *